České nanotechnologie eliminují v Budapešti emise skleníkových plynů

Za přítomnosti předsedy vlády České republiky Andreje Babiše byla 5. září 2019 slavnostně představena tzv. „Nanozeď“. Velvyslanectví ČR v Budapešti, jež díky fotokatalytickému nátěru FN Nano od české firmy Advanced Materials JTJ chemicky rozkládá automobilové emise, včetně skleníkových plynů.

Velvyslanectví se tímto krokem snaží v duchu hesla „The Czech Republic: The Country For The Future“ využít nejmodernější české nanotechnologie nejen ke zlepšení ovzduší v maďarské metropoli, ale zároveň i v boji proti důsledkům klimatických změn. Fotokatalytický nátěr zároveň kromě automobilových emisí rozkládá i veškeré organické nečistoty, což by mělo udržet ošetřenou venkovní fasádu velvyslanectví dlouhodobě čistou.

 

Česká „Nanozeď“ (Nanowall) byla představena na okraji setkání zástupců partnerských měst, které uspořádalo Velvyslanectví ČR v Budapešti ve spolupráci s kanceláří CzechTrade Budapešť, Velvyslanectvím Maďarska v Praze a Zlínským krajem.

Velvyslanectví rovněž využilo příležitosti k podpoře Nanoasociace a českých firem formou organizace setkání s potenciálními maďarskými partnery. Např. firma Advanced Materials JTJ, český národní vítěz European Business Awards 2019 pro oblast inovací, v Budapešti prezentovala ekologické fotokatalytické nano nátěry zástupcům maďarského ředitelství silnic a dálnic(možnost nátěru protihlukových stěn) a expertovi z maďarského parlamentu (možnost nátěru neogotické budovy na břehu Dunaje).

 

Zástupci velvyslanectví rovněž zprostředkovali AMJTJ prezentaci této technologie na nově budovaném testovacím polygonu pro autonomní vozidla v západomaďarském městě Zalaegerszeg (tzv. Zalazone), na závodním okruhu formule F1 v Mogyoródu (tzv.Hungaroring), Budapešťské technické univerzitě a Maďarském ministerstvu inovací a technologií.

Dle ředitele AMJTJ Jana Procházky, představují fotokatalytické nátěry pro Budapešť i celé Maďarsko možnost jak efektivně ochránit bohaté kulturní dědictví pomocí ochranných samočistících nano nátěrů FN NANO® a zároveň využít tuto technologii pro moderní technologické projekty. V neposlední řadě tato technologie pomáhá snížit vysoké emise ve městě https://www.levegominoseg.hu a koncentraci skleníkových plynů.

 

“Chtěl bych poděkovat panu velvyslanci Tibora Bialovi, ekonomickému úseku velvyslanectví i kanceláři Czechtrade za skvělou organizaci a podporu českých firem. Velvyslanectví v Budapešti je názorným příkladem šetrného chování v zemi, která ji hostí a takto ohleduplně bychom se měli chovat na planetě všichni, protože i my jsme zde pouze na krátké návštěvě.

To je důležité obzvláště dnes, kdy již existuje praktická technologie bez chemie, která dokáže exhaláty ze vzduchu odstranit. Podle metodiky Ustavu fyzikální chemie J. Heyrovského patnáct metrů čtverečních fotokatalytického nátěru FN NANO v podmínkách Budapešti likviduje emise kompenzující provoz jednoho dieselového automobilu. Zjednodušeně, k ekologicky zodpovědnému chování nám dnes již stačí jen štětec”, říká Jan Procházka.

(source: https://www.mzv.cz/budapest/cz/obchod_a_ekonomika/ceske_nanotechnologie_eliminuji_v.html )

Pin It on Pinterest

winner of business award europe 2019 winner of business award europe 2016