Český rozhlas informoval o průběhu Nanodne v Liberci

Česko je nano, vysvětlovali v Liberci lidem odborníci na nanotechnologie

23. září  2015 v 17:47  

Nanofasády a barvy likvidují špínu a mikroorganismy.Pomáhají snižovat nemocnost dětí ve školkách.

Česko dalo světu první průmyslový stroj na výrobu nanovláken. Vymysleli ho na liberecké Technické univerzitě. Město pod Ještědem se právě proto stalo první zastávkou takzvaného Nanodne. Inženýři nanotechnologického průmyslu na něm laikům vysvětlovali, proč je Česko nano. A taky jak svět nanovláken slouží lidem v praktickém životě.

Akce přilákala i studenta Tomáše Vaňka: „Mě hodně zajímá využití v medicíně, nanoroboti nebo cílená doprava léčiv. I rychlé hojení ran.“

„Nanovlákenné materiály dokážou svou strukturou napodobit strukturu lidské tkáně, lidské buňky. Dokážou touto strukturou prorůst a tím pádem hojit zranění svalové tkáně, kůže, epidermis, chrupavkovitých náhrad,“ vysvětlovala Lucie Vysloužilová, manažerka firmy Nanofarma, proč právě nanomateriály, které pracují na úrovni světa molekul, jsou vhodné pro výrobu lidských náhrad.

„Když by nám usekli palec, vypěstují nám nový. Vedle toho se rozvíjí senzorika. Nanosenzory budou v našem oblečení a budou neustále monitorovat naše zdraví. Lékař bude online propojen s naším tělem,“ dodal příklady dalšího vývoje Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

Podle Pavla Šefla, manažera firmy Advanced Materials, je z pohledu nanotechnologií zajímavá nejen biomedicína, ale i chytré nanofasády, které odpuzují špínu. Speciální nanonátěry dokonce úspěšně likvidují bakterie, viry, roztoče a plísně v místnostech. Třeba ve školkách.

„V mateřských školách, které jsou v oblastech s velmi znečištěným ovzduším, se ukazuje, že kombinovaný efekt čistšího vzduchu ve školce a méně mikroorganismů v prostoru třídy vede k tomu, že nemocnost dětí je o 30 až 50 procent nižší,“ řekl Šefl.

Martin Jotov představil v Liberci nanotiskárny: „Je to podobné dnes už klasickým 3D tiskárnám, až na to, že tiskneme na nanoúrovni. Když na nich začneme tisknout v nanovelikosti, tak ušetříme spoustu materiálu. Třeba keramika, když se vytvoří chytrá struktura, tak místo toho, aby se roztříštila, když spadne na zem, tak začne být pružná a je navíc lehčí.“

Nanotechnologie jsou podle Jiřího Kůse vhodné i pro velkokapacitní uchovávání dat a energie:

„Tam se manipuluje s hmotou na úrovni molekul a využívají se kvantové jevy. Nanotechnologie tak jsou i za rozvojem kvantových počítačů a ukládání dat do sekvence DNA. Další oblastí je energetika, vynález 3D nanobaterií, které mají velkou kapacitu.“

Akce ‚Česko je nano‘ zavítá postupně od všech krajských měst v zemi.

Související příspěvky:
Své nejlepší technologie představuje Česká republika na expozici v Šanghaji
Při operaci rakoviny prsu lékaři otestovali magnetickou látku. Je šetrnější

Autor:  Ivana Bernáthová

Pin It on Pinterest

winner of business award europe 2019 winner of business award europe 2016